top of page
הילה ונעם

כשהתחלנו את ההכנות לחתונה שלנו לא ידענו שאנחנו מחפשים רב. ידענו שנצטרך לבחור שמלת כלה, להחליט על אולם, לבחור קייטרינג. הטקס עצמו נתפס בעיננו כקבוע, נתון מראש, כמעט תירוץ למסיבה הגדולה שאנחנו מתכננים. שאננים וחילונים הגענו לפגישה הראשונה שלנו עם הרבנות האורתודוקסית ומהר מאד הבנו שזה לא הם, זה אנחנו. זה אנחנו שרצינו טקס יהודי, מסורתי, שיוויוני שמייצג את הערכים שבהם אנו מתכוונים לנהל את חיינו המשותפים. פתאום היינו צריכים לחפש רב.

מוזר, אבל המוח היהודי טרם המציא מנוע חיפוש לרבנים בגוגל. נאלצנו להשתמש ברשת המידעה קודמת לפייסבוק: עצות של חברים ובני משפחה. שמו של הרב בנדל עלה מספר פעמים עם המלצות חמות, והחלטנו לקבוע פגישה.

מספר דקות לאחר תחילת הפגישה כבר "ננעלנו". ישב מולנו אדם שכמו קרא את המחשבות שלנו לגבי אופי הטקס ותוכנו. בלי ששמנו לב השיחה קלחה מנושא לנושא ואחרי כמעט שלוש שעות יצאנו בהרגשה שלא מצאנו רק רב שיחתן אותנו, אלא אדם נעים, משכיל, ואיש שיחה נהדר. אחרי פגישת ההיכרות נפגשנו עימו פעם נוספת, "טכנית" יותר,שבה הסביר לנו, צעד אחר צעד, את שלבי הטקס ומשמעותם, ובעיקר הרגיע את החתן.

אם באובייקטיביות של הזוג הטרי, המסוחרר עדיין מהחתונה, ניתן להטיל ספק, הרי שזרם האנשים שבאו להגיד לנו שהטקס היה נהדר ושאלו בסקרנות מי היה הרב, הוא עדות לכישרון הגדול, המקצועיות והשמחה הניכרת שבה הנחה הרב בנדל את הטקס.​

 

גלעד והילה
 

ברצוננו להודות לך על הטקס שערכת עבורנו.  הוא היה מאד מרגש ומשמעותי.
ראוי לציין שלא מעט מן האורחים ציינו בפנינו שהיה טקס מעולה ומספר מהם אף ביקשו את מספר הטלפון שלך.

 

 

נעם ובת שבע
 מ

הגענו לרב בנדל דרך המלצה של חבר קרוב. נפגשנו בביתו, והייתה לנו שיחת היכרות מאוד נעימה, בה קיבלנו תחושה שהרב בנדל באמת רוצה להכיר אותנו, שהוא באמת קשוב לרצונות ולחששות שלנו, ושואף להנחות אותנו לקראת חופה משמעותית ומעצימה.

במפגש השני שלנו שוחחנו על המרכיבים השונים שבטקס החופה והקידושין, ויחד תכננו ועיצבנו את הטקס לשביעות רצוננו.

נעם בא מבית חילוני לחלוטין, ובת-שבע באה מבית שומר מסורת, עם קרובי משפחה אורתודוקסים רבים.

רצינו חתונה נאמנה להלכה ולמסורת, בה כל בני משפחתנו ירגישו בבית. באותה הנשימה, רצינו טקס שבו נהיה שחקנים פעילים ולא רק ניצבים, כפי שראינו פעמים רבות בטקסים אורתודוכסיים של חילונים.היה חשוב לנו שלא לעבור דרך הרבנות הראשית.

 

החופה עצמה ענתה על כל ציפיותינו ואף מעבר לכך: הטקס היה משמעותי, מרגש, מיוחד, שיתף והכליל את שנינו ואת בני המשפחה. מדובר היה בטקס דתי מלא, על כל שלביו. לשמחתנו הרבה, ניהול הטקס לא היה בהילוך מהיר בניסיון לא לשעמם את האורחים, אלא פשוט היה מרגש ומשתף, ואורחים רבים החמיאו וסיפרו על התרגשותם איתנו, למרות הטקס ה"ארוך".  בנוסף, לאורך כל הטקס הרב היה קשוב אלינו ונכון להביא לידי ביטוי גם רצונות ספונטניים שעלו במהלך הטקס באופן שיהלום את המטרה המשותפת שהצבנו לעצמנו בתחילת הדרך.


אנו ממליצים בחום על הרב בנדל כמסדר קידושין!

 

עידו והילה

לאחר יצירת הקשר הראשוני עם הרב נפגשו אתו פעמיים לפני החתונה. הרגשנו מאוד נוח ונעים בפגישות בהן ביקש הרב ללמוד קצת עלינו וגם סיפר על הטקס מבחינה טכנית ומהותית. אהבנו מאוד את השיח הפתוח שהיה בינינו, כאשר יכולנו להביע מה חשוב לנו והבנו מה המרכיבים החשובים מבחינת ההלכה היהודית. שמחנו למשל לשמוע מאהוד מה הערך המוסף של ההינומה לכלה ומה המשמעות שלה ושמחנו גם לראות שהוא הבין אותנו ואפשר לנו לוותר עליה מתוך האמונה האישית שלנו. כמעט כל מרכיבי הטקס היו שוויוניים ואפשרו להילה להרגיש שהיא חלק ולא ניצבת בחתונה של עצמה.
 

חשוב לציין גם את כתיבת הכתובה יחד עם אהוד שהפכה את הכתובה ממסמך קניין למסמך של התחייבות הדדית –אישית בשפתנו ולפי הבנתנו.

דבר נוסף וחשוב בחתונה, היה שיתוף של האנשים הקרובים לנו. החל מבחירת העדות והעדים (החברות והחברים) שחתמו  על הכתובה, האחים והאחיות שהחזיקו את עמודי החופה ועד הסבתות, הסבים וההורים שברכו אותנו בשבע ברכות ובמילים חמות משלהם בחופה עצמה. הערכנו מאוד את העובדה שללא הבדלי מין, יכולנו לתת במה ולשתף את האנשים הללו ברגע הכי מרגש שלנו. 

ביום החתונה, הרב אהוד בנדל הגיע בזמן שנקבע, ישבנו כולנו – המשפחות והחברים שחתמו על הכתובה לפני החופה והאווירה הייתה מעולה.

הטקס ענה על כל הציפיות שלנו ולאחר מכן קיבלנו תגובות חיוביות מאוד מהאורחים שהופתעו שכך נראה טקס קונסרבטיבי....
mitformit1.png

גילת וחן

אז החלטנו להתחתן. אחרי שסגרנו איפה ומתי, ואפילו ההורים היו מרוצים, פתאום הבנו שבעצם השאלה איך מתחתנים היא השאלה החשובה והמורכבת באמת. כאן התחילו חודשים רבים של התדיינויות. לזה חשובה המסורת, לזו חשובה השוויוניות. השאלה למה לא רבנות, אגב, תישאל פעמים רבות מעל שולחנות סדר פסח ומסביב למנגל של יום העצמאות, והיא שאלה מורכבת, אבל התשובה מבחינתנו הייתה חד-משמעית, וכפי שאתה נוהג להזכיר, "הצבענו בטבעת". 
 

ואז הגענו אליך. לא כל-כך זוכרים איך עלה השם שלך. גוגל קצר הבהיר לנו שעולם הערכים שלנו דומה. זה הספיק כדי להביא אותנו לפגישה איתך. אחר כך כבר לא התלבטנו יותר. הבנו שהחופה שלנו תגלם בדיוק את השילוב שחיפשנו, בין שוויוניות ומסורת. למדנו שיש מספר אלמנטים בסיסיים שחייבים להיות בחופה היהודית המסורתית, ויחד עם זאת החלטנו ביחד שאלמנטים אחרים יותאמו לרוח הזמן ולתפיסות העולם שלנו. כל חלק וחלק מהטקס היה פרי בחירה חופשית ומשותפת שלנו איתך.
 

על החופה קשה לי לספר (סליחה, כל כך התרגשתי שאני לא זוכרת ממנה הרבה), אבל החיוכים והדמעות שמשתקפים בתמונות מעידים שהיה מרגש.
 

אחר כך, כשסיפרנו על החופה שלנו, הרבה גבות הורמו. מסתבר שמי שלא שותף מראש לא ידע שזו הייתה חתונה קונסרבטיבית ולא אורתודוכסית ומבחינתנו זה בדיוק היופי שבטקס שבנית. התחתנו כפי שהתחתנו ההורים והסבים שלנו, בלי לוותר על המסורת היהודית ששייכת גם לנו. יחד עם זאת, לא התפשרנו על מה שחשוב לנו, על זכות הבחירה שלנו להתחתן כפי שאנו רוצים ומאמינים. את השם שלך אנחנו מזכירים לכל זוג שמתלבט איך להתחתן. תודה לך, הרב בנדל, על שהיית חלק מרכזי מהיום החשוב שלנו ועל שעזרת לנו לחגוג אותו כפי שרצינו. 

שחר ולינה
 מ

 יצרנו קשר עם הרב אהוד ומהרגע הראשון הרגשנו המון אמפטיה ואכפתיות מצדו כלפינו. הטקס שלנו נוהל באופן מדהים, עם הרבה רגש, ודאגה לכל הפרטים הקטנים ולכך שהכול יהיה מאורגן. אנו מלאי תודה לרב אהוד על שלקח חלק בשמחתנו.

 

 

אמיר ומיטל
 מ

תמיד ידענו שנרצה טקס יהודי, כזה שמחובר למסורת כפי שאנחנו רואים אותה. תמיד ידענו שהחיבור שלנו הוא רוחני ולא צריך חותמות כשרות מטעם, המשרתות גופים ואינטרסים הזרים לנו. תמיד ידענו שאם ניתן לאחר לאחד אותנו באהבתנו, יהיה זה רק מישהו שמבין את חשיבות המסורת היהודית בעיננו אבל יודע למזג אותה עם הרצון שלנו בשוויון אמיתי, לא מתנשא, כזה שהוא דוגמה חיה לחיים המשותפים שלנו.
 

כשפגשנו אותך בפעם הראשונה, ידענו מיד שמצאנו את האדם הנכון בזמן הנכון. החיבור היה מיידי והרגשנו שיש מי שמבין אותנו, בלי שנתפשר. הרגשנו שיש בך את הרצון וההקשבה אבל גם את הגבולות שלך, את המקצועיות ואת האמונה. ראינו רצון טוב ואמיתי להיות חלק מהשמחה.

שמחנו שהיית שם לצידנו בדרך שקדמה לחתונה ושמחים שהיית לצדנו ביום שמחתנו. תודה על הליווי, על החוכמה שבעצותיך ועל נועם ההליכות והמסירות הרבה.

 

 

סיפור החתונה של רווית ואסף
bottom of page